Çocuklarda Özofagus Motilite Bozuklukları Sempozyumu & VI. Yutma Bozuklukları Kongresi

25-27 May 2018, Wyndham Otel, Ankara

Çocuklarda Özofagus Motilite Bozuklukları Sempozyumu & VI. Yutma Bozuklukları Kongresi

Değerli Meslektaşlarımız,

Çocuklarda özofagus motilite bozuklukları büyüme ve gelişmeyi olumsuz etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Özofagusun primer motor bozuklukları yanı sıra sistemik hastalıkların özofagus tutulumları da motilite sorunlarına neden olmaktadır. Tanı ve tedavide yaşanan güçlükler yüksek çözünürlüklü özofagus manometrisinin kullanılmasıyla önemli oranda azalmış, motilite bozuklarının sınıflamasında manometri verileri kriter olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Özofagus motlite bozuklukları başta çocuk gastroenterologları ve çocuk cerrahları olmak üzere birçok branşın ortak yaklaşımı ile takip edilmektedir.

Çocuklarda görülen özofagus motilite bozukluklarının tanı ve tedavisinde ortak dili oluşturmak, yüksek çözünürlüklü özofagus manometrisinin tanıdaki yerini tartışmak ve klinik izlemimize kazandırmak amacıyla Türk Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Derneği ve Türkiye Çocuk Cerrahisi Derneği tarafından ‘Çocuklarda Özofagus Motilite Bozuklukları’ Sempozyumu düzenlenmektedir.  Sempozyum 25-27 Mayıs 2018 tarihinde Ankara’da ülkemizde konuyla ilişkili değerli bilim insanları ve yüksek çözünürlüklü özofagus manometrisi konusunda öncü yabancı konukların katılımı ile gerçekleştirilecektir. Ayrıca sempozyum sonrası belli sayıda katılımcı ile yabancı konukların katkıları ile olgular üzerinden yüksek çözünürlüklü manometri kursu düzenlenecektir. Sempozyum sonrası başlayacak olan VI. Yutma Bozuklukları Kongresi ile ortak oturumlar yanı sıra isteyen meslektaşlarımız bu kongreyi de takip etme olanağı bulabilecektir. Önemli iki camianın bir araya geldiği, değerli konuşmacılar ve üst düzey bilimsel tartışmaları ve sosyal programı ile unutulmaz bir sempozyum olacağını ümit ettiğimiz toplantıya değerli katılımlarınızı bekleriz. Saygılarımızla.

Prof. Dr. Aydan Kansu   Doç. Dr. Tutku Soyer
Sempozyum Başkanı   Sempozyum Başkanı

 

-----------------------------------------------------

Değerli Katılımcılar,

Pediatrik ve erişkin yutma bozukluklarını ‘tanısal boyutta’ ele alacağımız VI. Yutma Bozuklukları KongresiHacettepe Üniversitesi Yutma Bozuklukları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Yutma Bozuklukları Araştırma Derneği, Türkiye Çocuk Cerrahisi Derneği ve Türk Çocuk Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Derneği’nin işbirliği ile 25-27 Mayıs 2018 tarihleri arasında Ankara Wyndham Hotel’degerçekleşecektir.

İlki 2012 yılında Hacettepe Üniversitesi ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleşen kongremiz, geçtiğimiz beş yıl içerisinde her yıl artan katılımcı sayısı ile yutma bozukluğu alanına ilgi duyan birçok disiplini bir araya getirmiş ve alanında öncülük etmiştir.

Geçtiğimiz yıllardan farklı olarak bu yıl VI. Yutma Bozuklukları Kongresi, Türkiye Çocuk Cerrahisi Derneği’nin önderliğinde gerçekleşecek olan ‘Çocuklarda Özofagus Motilite Bozuklukları Sempozyumu’ ile birleşik oturum şeklinde düzenlenecektir.

Kongremiz bu yıl da kongre öncesinde düzenlenecek olan ‘Yutma bozukluğunun klinik belirteçleri ve yorumlanması’ kursu ile başlayacak, ardından yurt dışı ve yurt içinden birçok değerli bilim insanının deneyimlerini ve yutma bozuklukları alanındaki son yenilikleri paylaşacakları oturumlarla devam edecektir. Bilimsel olduğu kadar sosyal programa da önem veren bir kongre olarak kongrenin sonunda gerçekleştireceğimiz gala yemeği ile katılımcılarımızın memnuniyetini en üst düzeyde tutmaya çalışacağız.

Kongremizde kabul edilen sözel ve poster bildirilerinin özetleri Türkiye Fizyoterapistler Derneği (TFD) yayını, ESCI, Cumulative Index to Nursing and Allied Health Literature (CINAHL), Excerpta Medica (EMBASE), AMED Physiotherapy Index, SPORTDiscus ve Türk Tıp Dizini'nde yer alan, Fizyoterapi Rehabilitasyon Dergisi’nde basılacaktır.

Baharın son günlerinde, sizlerin de katılımları ile başarılı bir şekilde geçeceğine inandığımız VI. Yutma Bozuklukları Kongresi’ne tüm sağlık profesyonellerini davet etmekten mutluluk ve onur duyarız.

Saygılarımızla.
 

Prof. Dr. Aynur Ayşe KARADUMAN   

Kongre Başkanı

Prof. Dr. İnci Nur SALTIK TEMİZEL

Kongre Başkanı

 

Congress Contact Information

Congress Secretariat

Sempozyum - Bilimsel Sekreterya

Dr. Tutku Soyer
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı
E-posta: soyer.tutku@gmail.com

 

Kongre - Sekreterya

Dr. Selen SEREL ARSLAN
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
Fizyoterapi ve Reahabilitasyon
E-posta: selen.serel@hacettepe.edu.tr

Dr. Fatma ILGAZ
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi
Beslenme ve Diyetetik
E-posta: fatma.celik@hacettepe.edu.tr

Organization Secretariat


Diamed Kongre Organizasyon
Fatih Ünlü

Adres: Öncebeci Mah. Servi Sok. No: 31/2 Kolej, Çankaya ANKARA
Tel: 0312 434 42 73
GSM: 0535 792 24 06
E-posta: fatih@diamed98.com
Web: http://www.motiliteyutma2018.org